Būkite budrūs – erkės vėl išalko
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) specialistai primena, kad rudenį erkių aktyvumo sezonas tęsiasi, todėl asmenys, daug laiko praleidžiantys gamtoje, poilsiautojai, grybautojai, uogautojai, turėtų išlikti itin budrūs. Kaip apsisaugoti nuo jų platinamų ligų, skaitykite pranešime.
NVSC Telšių departamento duomenimis, šiemet Telšių apskrityje (sausio–rugpjūčio mėn.) buvo užregistruota 11 erkinio encefalito ir 91 Laimo ligos atvejis. Praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu erkinio encefalito atvejų buvo užfiksuota vienu atveju mažiau (10), taip pat mažiau užregistruota ir Laimo ligos atvejų (76). Pastaraisiais metais Telšių apskrityje mirties atvejų nuo erkių platinamų ligų nebuvo užfiksuota.
Erkės tyko visur
Lietuva yra erkinio encefalito endeminė teritorija, t. y. užsikrėtusių erkių yra visoje šalyje. Rudenį, esant gausesniam miško gėrybių derliui, grybaujant praleidžiama daugiau laiko jų augimvietėse, todėl ieškant kepurėtųjų, atsiranda didelė tikimybė, kad erkė prikibs prie drabužių, o jei vilkėsime netinkamą aprangą – įsisiurbs.
Planuojant leisti laiką gamtoje, derėtų nepamiršti tinkamos aprangos – ji turėtų būti šviesi, gerai priglundanti, dengianti kuo daugiau kūno (ilgos rankovės, ilgos kelnės). Drabužius geriausia apdoroti cheminiais repelentais (erkes atbaidančiomis priemonėmis).
„Grįžus su rudens gėrybėmis iš miško, labai svarbu kruopščiai apžiūrėti kūną, ypač paausius, kaklą, pažastis, kirkšnis, kojų ar rankų lenkimo linkius, kadangi erkės dažniausiai įsisiurbia šiose vietose. Taip pat patartina nusiprausti po dušu ir persirengti kitais rūbais, o vilkėtus drabužius iš karto išskalbti ar pakabinti saulėtoje vietoje, nes sausame ore erkės išgyvena trumpai“, – pataria NVSC specialistai.
Tikslingiausia prevencija – skiepai nuo erkinio encefalito
Nuo Laimo ligos skiepų nėra, tačiau nuo erkinio encefalito gelbsti skiepai. Pirminis imuninis atsakas nuo erkinio encefalito susiformuoja praėjus dviem savaitėms nuo antrosios įskiepijimo dozės (taikant tiek įprastinę, tiek pagreitintą skiepijimo planą). Optimali apsauga įgyjama pasiskiepijus trečiąja vakcinos doze. Vėliau derėtų nepamiršti imunitetą sustiprinti – pakartotinai įskiepijant vieną erkinio encefalito vakcinos dozę kas 3 ar 5 metus, priklausomai nuo amžiaus.
Šiemet nuo erkinio encefalito pasiskiepijo kur kas daugiau Telšių apskrities gyventojų nei pernai. NVSC Telšių departamento duomenimis, šiais metais sausio–rugpjūčio mėnesį nuo erkinio encefalito buvo paskiepyti 7 176 suaugusieji ir 2 295 vaikai, pernai per tą patį laikotarpį – 4 727 suaugusieji ir 1 872 nepilnamečiai.
Šiuo metu Lietuvoje skiepai nuo erkinio encefalito yra mokami tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Pasiskiepyti rekomenduojama ne tik visiems Lietuvos gyventojams, bet ir į šalį atvykstantiems turistams.
Kaip ištraukti erkę?
NVSC specialistai primena, kad įsisiurbusią erkę reikia ištraukti kaip galima greičiau – suimti kuo arčiau odos, nespausti kūnelio, nesukioti ir netepti riebalais, tiesiog staigiu judesiu traukti į viršų. Jeigu nepavyko visiškai pašalinti erkės ir liko galvutė, nieko daryti nereikia, organizmas ją pašalins pats kaip svetimkūnį. Po erkės ištraukimo įsisiurbimo vietą rekomenduojama dezinfekuoti.
Taip pat svarbu pažymėti kalendoriuje erkės įsisiurbimo dieną ir sveikatą stebėti ne mažiau kaip mėnesį. Atsiradus erkių platinamų ligų požymiams (paraudimas erkės įsisiurbimo vietoje, karščiavimas, galvos, sąnarių, raumenų skausmas, bendras organizmo silpnumas), nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos informacija
Parašykite savo nuomonę:
Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai