Tymai plinta, sustabdyti tai gali tik skiepai

Lietuvoje vis registruojami nauji tymų atvejai, daugiausia jų, net 44 atvejai, registruoti Kauno apskrityje. Mažeikių rajono savivaldybėje kol kas nėra registruotų tymų atvejų.

Tymai – tai ūmi, itin užkrečiama virusinė infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu ir pasireiškianti karščiavimu, bėrimu ir kvėpavimo takų bei akių junginės uždegimu. Tymams imlūs yra ir vaikai, ir suaugusieji. Jeigu asmuo yra imlus tymams, užsikrėsti užtenka 15 min. ir daugiau, jeigu bendraujama artimai (veidas į veidą) arba būnama toje pačioje patalpoje. Tymais sergantis asmuo gali užkrėsti kitus dar 4–5 dienos iki ir 4 dienos po bėrimo atsiradimo.

Sąlytį su tymais sergančiu asmeniu turėjusiems asmenims per 72 val. rekomenduojama viena kombinuota tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcinos dozė (finansuojama valstybės biudžeto lėšomis) ir sveikatos stebėjimas iki 18 dienų po sąlyčio, jeigu asmuo yra imlus tymams. Jeigu asmuo buvo paskiepytas per 72 val., sveikatos stebėjimas rekomenduojamas iki 21 d. Stebėjimo laikotarpiu pasireiškus bet kokiems sveikatos sutrikimams, kurie būdingi tymams, nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Tymų protrūkio vienintelė priežastis – nepakankamas skiepijimasis, o norint suvaldyti ligą, reikia, kad šalyje būtų paskiepyta daugiau nei 95 proc. gyventojų. Šiuo metu Lietuvoje skiepijimo apimtys nesiekia 93 proc. Mažeikių r. savivaldybėje dvimečių vaikų skiepijimo apimtys 2018 m. siekė 96,04 proc., aštuonmečių vaikų  – 97,29 proc.

Specialistai primena, kad neskiepyti ar nepilnai skiepyti, vaikai skiepijami valstybės lėšomis kombinuota tymų, epideminio parotito, raudonukės (MMR) vakcina. Kad susidarytų ilgalaikis imunitetas tymų vakciną būtina įskiepyti bent du kartus. Lietuvoje vaikai pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tymų skiepijami 15 mėnesių amžiaus pirmąja doze ir 6–7 metų amžiaus antrąja doze.

 

Telšių departamento  Visuomenės sveikatos saugos skyriaus informacija

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos