Sveikatai saugus soliariumo naudojimas

Saulės teikiami malonumai baigėsi kartu su vasara. Šaltuoju metų laiku žmonės, norėdami skaisčios ir įdegusios odos, lankosi soliariumuose, kurių lempos skleidžia ultravioletinius spindulius ir veikia odą panašiai kaip saulės spinduliai.

Fiziniai ir/ar juridiniai asmenys, teikiantys soliariumo paslaugas, šią veiklą gali vykdyti tik nustatyta tvarka gavę leidimą-higienos pasą. Jis liudija, kad ūkinės komercinės veiklos sąlygos atitinka Lietuvos higienos normos HN 71:2009 ,,Soliariumai. Sveikatos saugos reikalavimai“ (toliau – Lietuvos higienos norma HN 71:2009) ir kitų visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus. Leidimas-higienos pasas soliariumų paslaugų veiklai išduodamas tik atsakingai įvertinus visus sveikatos saugai svarbius aspektus: soliariumo patalpų įrengimo, soliariumo įrangos, įrangos ir patalpų priežiūros, paslaugų teikėjų reikalavimus.

Soliariumų paslaugos Mažeikių mieste ir jų kontrolė

Mažeikių mieste soliariumų paslaugų veikla leidimus-higienos pasus turi UAB „Saulėta Afroditė“ (Naftininkų g. 34-2), UAB „Santropė“ (M. Daukšos g. 32-4), UAB „Jurdana“ (Algirdo g. 61), UAB „Tomsita“ (Žemaitijos g. 22-2), MB Dovilės grožio studija (Naftininkų g. 50-17), UAB „Naftininkų 16“ (Naftininkų g. 16-33) ir UAB „Germesta“ (Laisvės g. 61). Raginame naudotis tik leidimus-higienos pasus turinčiais soliariumais.

Vienas iš svarbiausių soliariumo saugumo rodiklių – soliariumo įrangos spinduliuotės veiksmingoji apšvieta. Ultravioletinių spindulių spinduolių skleidžiama veiksmingoji energinė apšvieta neturi viršyti 0,3 W/m². Ar apšvieta neviršija higienos normoje nurodyto dydžio, vertinama prieš išduodant leidimą-higienos pasą soliariumui ir vėliau visuomenės sveikatos saugos kontrolės metu. Matavimai taip pat turi būti atliekami ir pakeitus soliariumo lempas. 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento Mažeikių skyrius (toliau – Mažeikių skyrius) pagal ūkio subjektų priežiūros planą atlieka periodinę tiesioginę valstybinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę (toliau – Kontrolė). 2022 m. Kontrolė buvo atlikta UAB „Tomsita“ ir UAB „Germesta“ soliariumuose. Kontrolės metu buvo vertinta kaip soliariumuose prisilaikoma Lietuvos higienos normos HN 71:2009 reikalavimų ir išmatuota soliariumo įrangos lempų skleidžiama veiksmingoji energetinė apšvieta. Tikrinimo metu Lietuvos higienos normos HN 71:2009 pažeidimų nenustatyta, o ultravioletinių spindulių spinduolių skleidžiama veiksmingoji energetinė apšvieta atitiko teisės aktų reikalavimus.

Soliariumo lankytojų teisės

Primemename, kad soliariumo lankytojas soliariume turi teisę prašyti, kad jam būtų išduota soliariumo paslaugų teikimo kortelė. Pažymime, kad ši kortelė išduodama tik klientui prašant. Soliariumo paslaugų teikimo kortelę pildo už soliariumo paslaugų teikimą atsakingas soliariumo darbuotojas prieš paslaugų vartotojui įsigyjant paslaugą. Kiekvieno apsilankymo metu pateikdamas kortelę užpildyti paslaugų teikėjui, soliariumo lankytojas galėtų registruoti savo deginimosi soliariume (-uose) trukmę, seansų skaičių ir sekti bei vertinti, ar neviršijo rekomenduojamų dydžių. Taip pat soliariume turi būti pateikta informacija apie deginimosi soliariume rekomendacijas, taisykles, neigiamas pasekmes.

Soliariumų paslaugų teikėjai, klientui prašant turi suteikti informaciją apie soliariumo įrangos (soliariumo įrangoje sumontuotų ultravioletinių spindulių spinduolių) gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę, režimą, soliariumo įrangos naudojimo instrukcijas. Suteikti informaciją apie soliariumo, patalpų valymą, dezinfekciją, valymui ir dezinfekcijai naudojamas medžiagas. Suteikti informaciją apie soliariumo įrangos, spinduolių (lempų) technines charakteristikas, įrangos priežiūrą, spinduolių (lempų) keitimą, apie soliariumo įrangos ultravioletinių spindulių spinduolių (lempų) skleidžiamos veiksmingosios energinės apšvietos dydį (neturi viršyti 0,3 W/m2). 

Jeigu soliariumo lankytojas patiria traumą (nudegus, nusibrozdinus, susimušus) jis turi teisę reikalauti paslaugų teikėjo šį nelaimingą atsitikimą (traumą) užregistruoti atitinkamos formos žurnale. Tai palengvins traumas soliariume patyrusių soliariumų lankytojų skundų ar pretenzijų nagrinėjimą, lengviau bus įrodyti traumos ar nelaimingo atsitikimo faktą.

Soliariumų lankytojų deginimosi soliariume taisyklės ir rekomendacijos

Primename, kad prieš naudojimąsi soliariumu būtina pasitarti su gydytoju dermatologu ar bendrosios praktikos gydytoju dėl savo odos tipo, vartojamų vaistų ir galimos organizmo reakcijos į ultravioletinę spinduliuotę. Deginantis soliariume kūno ir veido oda turi būti švari, nesutepta kremais, losjonais, dezodorantais arba kitomis kosmetinėmis priemonėmis, sausa. Prieš naudojantis soliariumu rekomenduojama nusiprausti po dušu. Deginantis soliariume nerekomenduojama naudoti įdegį skatinančius (stiprinančius) kosmetikos gaminius. Soliariume negalima naudoti kosmetikos gaminių, apsaugančių nuo natūralių saulės spindulių poveikio. Būtina naudotis apsauginiais akiniais. Apsauginiai akiniai privalo būti pažymėti CE ženklu ir išduodami kiekvienam soliariumo lankytojui. Deginantis soliariume moterims rekomenduojama dengti krūtis, tiek vyrams, tiek moterims – genitalijas. Deginantis soliariume rekomenduojama dengti plaukus, randus, tatuiruotas kūno vietas, nes tatuiruočių dažai gali blukti ar sukelti alerginę reakciją.

Deginimosi soliariume trukmė ir režimas turi būti pasirenkami atsižvelgiant į odos tipą, odos jautrumą, soliariumo gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę ir deginimosi režimą. Pirmojo deginimosi soliariume trukmė turi atitikti soliariumo gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę, bet turi būti ne ilgesnė kaip 10 min. Asmenims turintiems I-II odos tipą (šviesiaplaukiai, šviesiaodžiai, mėlynakiai) degintis soliariume nerekomenduojame. I ir II odos tipus turintiems asmenims (jeigu tokie vis dėlto nutaria degintis soliariume) būtina iki pusės sumažinti soliariumo įrangos gamintojo rekomenduojamą pirmojo deginimosi soliariume seanso trukmę. 

Deginimosi soliariume skaičius neturi viršyti dviejų kartų per savaitę ir daugiau kaip 30 kartų per kalendorinius metus. Tarp dviejų deginimosi seansų turi būti daroma ne trumpesnė kaip 48 val. pertrauka. Po deginimosi soliariume negalima tą pačią dieną degintis saulėje. Odoje atsiradus neišnykstantiems patinimams, bėrimams, žaizdoms arba pigmentiniams apgamams būtina kreiptis į gydytoją.

Taip pat soliariumu nerekomenduojama naudotis daug apgamų, strazdanų turintiems asmenims, nėščioms moterims, asmenims sergantiems odos ligomis (jungiamojo audinio sisteminėmis ligomis, odos raudonąja vilklige, sklerodermija), tuberkulioze, cukriniu diabetu, katarakta, tireotoksikoze bei užkrečiamosiomis ligomis).

 

Soliariumų lankytojų amžius yra ribojamas. Soliariumų paslaugas teikti jaunesniems nei 18 metų asmenims draudžiama. Soliariumo paslaugų teikėjai turi teisę, o kai kyla abejonių, kad asmuo yra jaunesnis negu 18 metų, privalo iš norinčio įsigyti soliariumo paslaugą asmens reikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą. Jeigu toks asmuo nepateikia amžių liudijančio dokumento, soliariumo paslaugų teikėjas privalo atsisakyti teikti jam paslaugą.

Mažeikių skyriaus specialistai pataria soliariumo paslaugomis naudotis saikingai, o pastebėjus teisės aktų neatitikimus, arba turint informacijos, kad soliariumų paslaugų veikla teikiama neturint leidimo-higienos paso, pranešti Mažeikių skyriui, raštu adresu Vilniaus g. 2, LT-89217 Mažeikiai, tel. (8 443) 98 252 arba el. p. [email protected].

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento

Mažeikių skyrius

Komentarai (0)

Parašykite savo nuomonę:

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami automatiškai

Prisijungusių sistemos lankytojų komentarai svetainėje yra viešinami tik patvirtinus administratoriui

:

Susijusios naujienos